Logo
Op.Dr. Onur GÜRBÜZ
TR EN DE
RANDEVU Danışma Hattı 0212 709 25 25 / 0532 333 76 97
FacebookTwitter
ESTETİK CERRAHİ
Onest Saç Ekim Merkezi
Anasayfa  /   ESTETİK CERRAHİ  /   Yara İzi Revizyonları
Adınız
Soyadınız
Telefon
E-mail
Mesajınız
Yara İzi Revizyonları

Yara izi tedavilerinde birçok alternatif yöntem sözkonusudur. Onest’te muayene sonrası estetik cerrahımız sizin için en etkili yöntemi söyleyecektir.

Skar (yara izi) herhangi bir nedenle cilt bütünlüğünün bozulması sonucu gelişen “yara iyileşme mekanizmasının” bir sonucu olarak deride kalan izlerdir. Skar iyileşmesinde birçok faktör etkilidir. En başında kişisel yara iyileşme faktörleri gelir. Bu tamamen kişisel olabileceği gibi ırksal farklılıklarda görülmektedir. Örneğin; aynı ailedeki iki kardeşten birisinde incecik iyileşen bir operasyon izi, diğerinde 1 cm kalınlığında kabarık bir şekilde iyileşebilir.

Güneşe maruz kalmak da iyileşmekte olan bir yaranın kötü kalitede (lekelenme gibi) iyileşmesine sebep olabilir. Ya da yaranın iyileşme sırasında açılması, enfeksiyona maruz kalması da izi kötü etkiler. Düzensiz yara kenarlarının dikiş atılmadan iyileşmesi de oluşacak izde seviye farkına neden olabilir. Halk arasında “dikiş atılmadan iyileşirse iz daha az kalır” gibi bir söylem; sadece şehir efsanesi olabilir. Tabi iyi atılmayacak bir dikişte bu doğru olabilir. Önemli olan; yara dudaklarının düzeltilip, ciltaltı tekniğe uygun şekilde, uygun dikiş materyali ile dikilmesidir. Yara bakımının da takip edilerek herhangi bir iltihaplanmaya neden olmadan iyileşme sağlanarak, müdahale sonrası güneşten korunma unutulmamalıdır. Gerisi kişinin yara iyileşme kalitesine kalır. Bu olay biz plastik cerrahların her türlü estetik ameliyatında sözkonusudur.

Eğer hastamız herhangi bir nedenle mutsuz olduğu bir yara izi ile gelirse önemli olan bizim ne yapabileceğimizdir. Lütfen şunu unutmayalım; biz estetik cerrahların sihirli bir değneği yok. Yani bir miktar iz mutlaka kalacaktır. Önemli olan ne kadar faydalı olabileceğimizi hastamıza açıklayarak, bu işleme (ameliyat, lazer, dermabrazyon, peeling,dermaroller vs.) değip değmeyeceğini açık ve net bir şekilde ortaya koymaktır. Örneğin;” evet bu iz %50 oranında inceltilebilir”, ya da” %20-30 incelir, bence buna değmez” diyebilmek gerekir.

Kullanılan yöntemler arasında yara izinin cerrahi olarak çıkarılması, estetik yöntemlerle yeniden dikilmesi bulunur. Bazen zig-zag şeklinde (w-plasty, z-plasty gibi) tekniklerle yara dudaklarına düşen yükün azaltıldığı yöntemlerle izler daha az belirgin hale getirilebilir.

Bir diğer yöntem de cildin yüzeyel olarak soyularak yeni deri oluşumu tetiklenerek izlerin azaltılması işlemidir. Bunu lazerle yapabildiğimiz gibi cilt soyma (dermabrazyon) ya da zımpara yöntemi diye bilinen teknikle de yapabiliriz. Bu tip tekniklerde aralıklı olarak birkaç seans gerekeceği unutulmamalıdır.

Hangi yöntem olursa olsun amaç izi yok etmek değil, azaltmak olduğunu unutmayın.

Bir istisna “jilet” izleridir. Jilet izleri sosyal açıdan kişileri zor duruma sokabilir. Bu nedenle tam kaybetmek gerekir. Burada da şöyle bir nüans vardır; izler belki tam olarak gidebilir, ancak bir ameliyat izi şeklinde ömür boyu kalır. Bazen dar sahada ise hepsi tek seferde çıkarılıp dikilir. Böylece tek bir operasyon izi kalır. Bazen alan geniş ise karşılıklı dikilemez, bu durumda doku nakli (bacak veya kasıktan alınan ince derinin nakledilmesi) yapılır. Bunun izi ise “eskiden yanık geçirmişsiniz gibi “ kalır. Sonuçta; evet jilet izleri gider, ama bir operasyon izi mutlaka kalır.

ONEST Güncel Yazılar
Bu sitenin içeriği, tıbbi ve cerrahi estetik konularında bilgi edinmek isteyen kullanıcılara bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin veya konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemizde anlatılan tüm cerrahi işlemler bilgi, yorum ve görüntüler, kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Yazılanlar Op.Dr.Onur Gürbüz 'ün yasal izni olmadan kopyalanamazlar, kullanılamazlar.
Logo
Harita
Hakkı Yeten Caddesi Terrace Fulya Center 2 / 72 ŞİŞLİ - İSTANBUL
Telefon
0850 840 66 87 / 0532 333 76 97
Mesaj
info@sacekimestetik.com
Facebook Twitter Gmail Buney
Dost Siteler
Alt