Logo
Op.Dr. Onur GÜRBÜZ
TR EN DE
RANDEVU Danışma Hattı 0212 709 25 25 / 0532 333 76 97
FacebookTwitter
SAÇ EKİMİ
Onest Saç Ekim Merkezi
Anasayfa  /   SAÇ EKİMİ  /   Saç Ekiminde Merkez Seçimi
Adınız
Soyadınız
Telefon
E-mail
Mesajınız
Saç Ekiminde Merkez Seçimi

Saç ekiminde hangi merkeze gitmeliyim? Nelere dikkat etmeliyim? Hastanede yapılması daha doğru mu? Saç ekimi merkezi daha mı iyidir? İstanbul’da hangi merkezde saç ekimi en iyi yapılır? Yurtdışında mı saç ektirmeliyim? Saç ekimi fiyatları ne kadardır? … Evet bu sorular saç ekimi düşünen her hastanın aklına gelen sorulardan sadece birkaçıdır. Peki insanlar hakikaten hangi kriterlere göre kendilerini emanet etmelidir?

Uzun yıllardır özel bir ilgim olan saç restorasyonu ile ilgili yaptığım çalışmalarım ve ameliyat sonuçlarımın bana kazandırdığı cerrahi tecrübe ve hasta memnuniyetlerim doğrultusunda hastalarımıza ışık tutabilecek bilgilenmelerini sağlayacak bazı önerilerde bulunmak isterim.

Öncelikle saç ekimi (hair transplantation) işlemi için uygun bir hasta olup olmadığınızın tespit edilmesi gerekir. Çünkü saç ekimi ameliyatı maalesef her hastaya uygun bir ameliyat değildir. Dökülme olmayan bölümdeki saçlarınız; (ki bizler bu alana “donör saha” deriz) belirli miktarda olmalı. Ayrıca ekilmesini istediğiniz alan; mevcut saçlarınızdan alacağımız saçlarla yeterince kapatılır olmalıdır. Yani saçlı alanınızın saçsız alana oranı çok önemlidir. İşte hastamızı değerlendirirken saçlarının inceliği, kalınlığı, siyah-sarışın oluşu, beyaz saçların miktarı, düz mü kıvırcık mı oluşu bile önemli kriterlerdir. Bir çok saç eken merkez (köprüaltı mekanlardan tutun, hastanelere kadar) saç ekimi operasyonunu tamamen “sayısal bir hizmet” haline çevirmelerinden ötürü resmin tamamını göremiyor, ya da görmek istemiyor. Ne demek “sayısal hizmet” ? Biraz açalım;

Greft demek; serbest doku parçası anlamına gelen Latince bir terimdir. Saç ekimi işleminde sık duyduğunuz bu terim; punch denilen özel iğnelerle alınan, her saçlı doku parçasına verilen isimdir. Greft sayıları her hastada farklılık gösterir. Çünkü saç sıklığı ve kafa derisinin genişliği her insanda farklıdır. İşte bu greft sayıları her ameliyatta sayılır, ne kadar greft varsa o kadar delik açılarak ekim işlemi yapılır. Bu delme işlemine de “kanal açılması” denir.

Sayısal hizmetten kastım şudur: Hastanın saç teli yapısı, dökülme derecesi vs. bakılmaksızın, ameliyatın başarısı hesaplanmaksızın hastalara 3000 greft, 10000 tel, 7000 kök gibi tamamen sayısal ifadelerle saç ekimi yapmaya çalışmaktır. Son derece tehlikeli ve yanlıştır. Çünkü aşağıdaki resimdeki her iki hastadan alınan greftler aynı sayıda (bir spanç üzerindeki) olmasına rağmen bir tanesi ince telli ve zayıf, diğeri kalın telli ve güçlü. Sizce her iki hastadan da 3500 greft alınsa sonuç aynı mı olur? Hayır. Bu nedenle sadece sayısal konuşmak çok saçmadır. Greft kalitesi ve dökülme miktarı göz önüne alınarak başarı tartışılır. Hastaya da ona göre vaatte bulunmak gerekir. Eğer ince telli ve nispeten zayıf saçları olan bir hastaysa ekim işlemini daha dar alana yapmak zorundayız, sıklıktan ödün vermemek esastır.

   

Resim: Her iki resimde greft sayıları aynıdır. Soldaki hasta ince telli saçlı, sağdaki kalın telli. Aynı sayıda greft alındığında sağdaki hastada daha fazla alana saç ekimi yapılabilir.

Ben hasta olsam sayı umrumda olmaz, merkeze şu soruyu sorarım; Kaç kök çıkar, siz kaçını ekersiniz bilmem, benim saçım nasıl olur? Sonuç hakkında örnek verin, bana benzer kalitede ve benzer dökülme oranında daha önce yapılan hasta örneklerini gösterebilir misiniz? Diye sorarım.

Bu kadar bilgini ışığında öncelikle saç ekimine uygun olup olmadığınızı bir estetik cerrahın görüp size söylemesi gerekir. Bu adımdan sonra neler önemlidir?

“Saç ekimi merkezi” diye bir merkez ruhsatlandırması Türkiye cumhuriyeti sınırları içerisinde henüz yapılmadı. Yani sağlık bakanlığı bu şekilde bir ruhsat çalışması yapmadı. Bu da şu demek; bu tip merkez adı altında hangi ruhsat ile hizmet veriliyor? Bilemiyorum.

Bu nedenle önerim şudur; bir estetik cerrah ile görüşmeniz (saç ekimi yapan) ve o ildeki tam teşekküllü bir hastanede bu operasyonu olmanızdır. Diğer bir önerim; saç ekimi uzun ve yorucu bir operasyondur hekim için. Mutlaka bizlere yardımcı sağlık teknisyenleri (hemşireler) eşlik edecektir. Ancak önemli olan şudur; ameliyatın tamamını onlara yaptırmamak. Çünkü bu konuda uzman olan bizleriz, bizlerle birlikte o insanların çalışma yetkisi vardır, bizim işimizi üstlenmek değil. Bu nedenle görüştüğünüz estetik cerrahın bizzat operasyona girip girmediği bile önemlidir.

Diğer bir soru hangi ilde, İstanbul’da mı, yurt dışında mı yapılması. Saç ekimi bir plastik cerrahın eğitimi içerisindeki bilgi birikiminin %5’i ile yapılabilecek bir operasyondur. Yani bizler için teknik açıdan çok çok basit bir operasyondur. Ancak yukarıda da bahsettiğim gibi “mikrocerrahi” prensiplerle yaptığımız, ince bir iştir ve uzun sürdüğü için çok vaktimizi almaktadır. Bu nedenle bir çok meslektaşım hiç uğraşmaz, diğer estetik operasyonlar ile çalışmalarına devam ederler. Bu nedenle de greft cerrahisi biz plastik cerrahların “temel” ameliyatlarından birisi (yanıklarda deri nakli, doku kayıplarında doku nakilleri vs) olmasına karşın bizler bu konuda çok istekli olmadığımız için bazı gruplar maalesef bu işe saldırmaktadır. Özellikle yurtdışı hastalarla ilgili bir çok tıp dışı insanlar hasta transferi yapmaktadır.

Bu nedenle hangi il olduğunun hiçbir önemi yok, yeter ki sizinle birebir ilgilenecek bir estetik cerrah bulun, hastane ortamında operasyonunuzu olun. İstanbul tabi ki sayı açısından daha yoğun bir il olmasından dolayı alternatif açısından daha rahat edebilirsiniz. Yurtdışında ne yapılıyorsa Türk Plastik Cerrahi’si fazlasını ülkemiz sınırlarında yapmaktadır.

ONEST Güncel Yazılar
Bu sitenin içeriği, tıbbi ve cerrahi estetik konularında bilgi edinmek isteyen kullanıcılara bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin veya konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemizde anlatılan tüm cerrahi işlemler bilgi, yorum ve görüntüler, kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Yazılanlar Op.Dr.Onur Gürbüz 'ün yasal izni olmadan kopyalanamazlar, kullanılamazlar.
Logo
Harita
Hakkı Yeten Caddesi Terrace Fulya Center 2 / 72 ŞİŞLİ - İSTANBUL
Telefon
0850 840 66 87 / 0532 333 76 97
Mesaj
info@sacekimestetik.com
Facebook Twitter Gmail Buney
Dost Siteler
Alt