Logo
Op.Dr. Onur GÜRBÜZ
TR EN DE
RANDEVU Danışma Hattı 0212 709 25 25 / 0532 333 76 97
FacebookTwitter
ESTETİK CERRAHİ
Onest Saç Ekim Merkezi
Anasayfa  /   ESTETİK CERRAHİ  /   Karın Germe
Adınız
Soyadınız
Telefon
E-mail
Mesajınız
Karın Germe

Abdominoplasty (Karın germe, abdominoplasti)

Annelik bir kadının hayatında tadacağı en yoğun, en güzel duygudur. Bu haz karşısında kadın büyük bedeller öder. Artık genç kızlığındaki diri göğüsler ve düz karın birisi ile paylaşılmıştır. Bazen bir, bazen birkaç sevimli “kiracı” artık evi terk etmiştir. Bence “annelik” hepsine değer.

Op.Dr. Onur Gürbüz

Süt verilmesi ile göğüslerde, hamilelikle karın derisinde deformasyonlar olabilir. Deride sarkmalar, bir miktar yağlanma, bazı kadınlarda da çatlaklar (strialar) gözlenebilir. Bazen de kilo alımı ve zayıflama sonrası karın derisinde çatlaklar oluşabilir. Abdominoplasti hangi durumlarda yapılan bir cerrahidir? Sorusunun yanıtı; eğer karın cildince çatlaklar mevcutsa, deride sarkma mevcutsa, karın bölgesinde yağlanma mevcut olup liposuction tek başına yeterli gelmeyecekse (deride sarkma yaratacaksa) ameliyat endikasyonu mevcuttur.

Abdominoplasti operasyonu temelde iki farklı şekilde planlanır. Klasik abdominoplasti ve mini abdominoplasti. Klasik abdominoplasti operasyonu; göbek deliği seviyesi (umblikus) ile kasık üzerindeki bölge arasındaki deri ve yağ dokusunun kas üzeri plandan komple çıkarılıp atılması ile yapılır. Göbek deliği korunur, kesilip atılmaz. Üst kısımdaki karın derisi kas üzeri planda kaldırılırak kasık üzerine kadar gerilir, göbek deliği yeni yerine adapte edilir. Bu esnada birkaç işlem dah eklenebilir. Örneğin üst karın bölgesinde yağlanması fazla olan bir hastada bu bölge alt kısma direk dikilecek olursa seviye farkı yaratabilir. Bu nedenle liposuction işlemi ile seviyesi inceltildikten sonra alt kısma gerdirilip dikilmesi estetik sonucu çok değiştirir. Ek olarak belin yan kısımlarına da liposuction eklenebilir. Ancak yapılan bu yağ alma işleminde çok dikkatli olmak gerekir, hastanın doku kanlanmasını azaltmayacak şekilde planlama gerektirir. Sigara kullanımı hem yara iyileşmesini olumsuz etkiler, hem de doku kanlanmasını azaltır. Bu nedenle sigara kullanımı mutlak suretle sorgulanmalıdır. Onest’te sigara kullanan bir hastaya ameliyat öncesinde 4 hafta süre ile, ameliyat sonrasında 3-4 hafta süre ile sigarayı bırakması, aksi takdirde ameliyat randevusu verilmeyeceği söylenir.

Hastamızın şikayeti dinlenip , öyküsü alınır. Öyküde ilaç kullanımı (asprin, vs), önemli sistematik bir hastalığının olup olmadığı (şeker hastalığı, kalp rahatsızlığı, tansiyon vs.), sigara kullanımı, geçirilmiş ameliyat öyküsü, kansızlık öyküsü, ailede pıhtı atma hikayesi olup olmadığı, inme (felç) kalan aile bireyi öyküsü, doğum kontrol hapı kullanıp kullanmadığı, varis öyküsü, geçirilmiş gebelikler ve planlanan gebelik mutlaka sorgulanmalıdır. Karın germede eğer planlanan çocuk varsa, bu operasyonun gebeliğe engel olmayacağı, ancak gebelikte çatlakların olmasının çok muhtemel olduğu belirtilmeli, gerekirse gebelik sonrasına ertelenmesi hatırlatılmalıdır. Doğum kontrol hapları pıhtılaşmayı artırır. Varis öyküsü, ailede pıhtı atması sonucu felç kalan birey öyküsü bu operasyonda ameliyat öncesi ileri tetkik yapılmasını gerektirir. Nispeten pıhtı atma ihtimali olabilen orta uzunlukta bir operasyon olmasından dolayı uyanık olmalı, gerekli tıbbi önlemleri almalı, risk ile ilgili detaylı bilgiyi ameliyat öncesi hastayla açık açık paylaşmak gereklidir. Bu önlemler arasında; ameliyat sabahı (yataktan kalkmadan doğru kullanımla ve doğru ürünle) varis çorabı giyilmesi, hastamız eğer doğum kontrol hapı ile korunuyorsa 1 ay önceden ilacı keserek başka bir yönteme başvurmasının sağlanması, sigarayı bırakması, gerekli ileri tıbbi tahlilleri yaptırmasıdır. Bazı durumlarda kanı sulandıran (düşük molekül ağırlıklı heparn) ilaçlarla koruyucu önlem almak uygun olabilir. Tüm bu durumlar gözden geçirilip muayene sonucu ameliyatını uygun bulduğumuz hastamız ameliyat öncesinde tetkik aşaması için hastaneye yönlendirilir. İşte bu aşamada Op.Dr. Onur Gürbüz hastanın mutlak suretle bir göğüs hastalıkları konsültasyonuna gitmesini ister. Solunum fonksiyon testi yapılarak akciğer kapasitesi ölçülür. Karın germe operasyonu sonrası, yapılan karın kası sıkılaştırma işlemi (rektus plikasyonu, mesh greft uygulamaları vs.) karın içi organların yerlerini daraltarak (karın boşluğunuz inceliyor) barsakların alttan akciğerleri sıkıştırmasına neden olur. Normal bireyler birkaç gün içinde yeni duruma dapte olur. Ancak sigara içenler, akciğer sıkıntısı olanlar bu durumdan çok rahatsız olabilir, hatta solunum yetmezliği bile olabilir.

Ameliyat ortalama2-4 saat sürer. Fazla dokular alınır. Karın kasları güçlendirilir, bel incelir. Ameliyat sonrası erken hareket başlanmalıdır. Bu sayede emboli riski azaltılır. Ameliyat sonrası ortalama 20 gün süre ile korse uygulaması gerekir. Dikişler estetik teknikle atılır. İşe geri dönüş süresi yaklaşık bir hafta ile on gün arasıdır.

Özetle; bu operasyon zayıflatma amacıyla yapılmamalı, hasta iyi analiz edilmeli. Uygun hastada minumum risk ile yapılırsa çok yüz güldürücüdür. Ayrıca umblicoplasty’e (göbek deliği estetiği) çok özen gösterilmelidir. Çünkü estetik bir karın göbek deliği ile bütündür. Yapılan en büyük hata; göbek deliğinin önemsenmemesi, ya da iyi teknik ile çukurluğunun yeterince sağlanamamasıdır.

ONEST Güncel Yazılar
Bu sitenin içeriği, tıbbi ve cerrahi estetik konularında bilgi edinmek isteyen kullanıcılara bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin veya konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemizde anlatılan tüm cerrahi işlemler bilgi, yorum ve görüntüler, kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Yazılanlar Op.Dr.Onur Gürbüz 'ün yasal izni olmadan kopyalanamazlar, kullanılamazlar.
Logo
Harita
Hakkı Yeten Caddesi Terrace Fulya Center 2 / 72 ŞİŞLİ - İSTANBUL
Telefon
0850 840 66 87 / 0532 333 76 97
Mesaj
info@sacekimestetik.com
Facebook Twitter Gmail Buney
Dost Siteler
Alt