Logo
Op.Dr. Onur GÜRBÜZ
TR EN DE
RANDEVU Danışma Hattı 0212 709 25 25 / 0532 333 76 97
FacebookTwitter
ESTETİK CERRAHİ
Onest Saç Ekim Merkezi
Anasayfa  /   ESTETİK CERRAHİ  /   Jinekomasti (erkekte meme büyümesi)
Adınız
Soyadınız
Telefon
E-mail
Mesajınız
Jinekomasti (erkekte meme büyümesi)

Erkeklerde memenin belirgin olmasına “jinekomasti” denir. Spor yapmak ile geçmeyeceği gibi göğüs kaslarının tabandan öne doğru belirginleşmesi ile daha da belirgin hale gelir. 

Onest ile artık plajlara göğsünüzü gererek çıkabilirsiniz…

Jinekomasti erkekte ergenlikle meme bezlerinde aşırı büyüme olmasıdır. Bu durumu kilo alımına bağlı meme büyümesinden ayırmak gerekir. Her iki durumda aynı kişide olabilir. Tanıda muayene ve ultrasound önemlidir. Evresine göre, meme bezlerinin yoğunluğuna göre tedavi seçenekleri değişebilir. Hormonal etkiler ve ailesel özellik bu hastalıkta önemlidir.

Gençlerde memenin belirgin olması, sosyal açıdan ortak alanlarda soyunmak gerektiğinde psikolojik olarak kişiyi zora sokabilir. Jinekomasti muayenesinden sonra ultrasound ile tanı doğrulanarak meme bezi miktarına göre operasyon şekli planlanır. Bazı durumlarda sadece liposuction (yağ alma) yetebileceği gibi, bazen ek olarak meme bezinin çıkarılması (extirpasyonu) gerekebilir. Sadece liposuction yapılırsa küçük 1-2 mm delikten girilerek yapılacağı için herhangi bir ize neden olmaz. Ancak meme bezinin alınması gerekirse, boyutuna göre değişmekle birlikte meme başından yapılan birkaç cm yarımay şeklinde kesi ile girilerek yapılır. İnce çizgi şeklinde bir iz kalabilir. Estetik cerrahide kalan izler ömür boyu geçmez, ancak biz cerrahlar bunları vucut kıvrımlarına oturttuğumuz için hastanın yara iyileşme kalitesi ve doktorun dikiş tekniğine göre değişebilen nitelikte, nispeten belirginliği az olan izler kalacaktır.

Gerek liposuction, gerek meme ekstirpasyonu sonrası 2-3 hafta süre ile baskı yapan korse kullanımı istenir. Ameliyat sonrası günlük hayata dönme süresi 1-3 gün arasında değişir.

Bu operasyonda önemli olan şudur; erkekte de meme dokusu belirli bir oranda bulunmalıdır. Kasa yapışık bir meme başı istenmeyen bir sonuçtur. Her operasyonda olduğu gibi bunda da durulması gereken yerde doktorun durması, memenin hafif kavisli konturunu doğal bir şekilde sağlaması eseastır. Bu operasyonda en sık gözlenen komplikasyon şekil bozuklukları ve asimetrilerdir. Cilt altı yağ dokusunun hepsi alınmamalı, meme bezi çukur oluşturacak şekilde oyularak alınmamalıdır. Komplikasyonu düzeltmek, ameliyatı ilk kez yapmaktan daha zordur. Bu nedenle hastane ortamında, tıbbi teknolojilerden sonuna kadar faydalanarak en iyi cerrahi teknikle titiz bir ameliyat yapmak gerekir.

ONEST Güncel Yazılar
Bu sitenin içeriği, tıbbi ve cerrahi estetik konularında bilgi edinmek isteyen kullanıcılara bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin veya konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemizde anlatılan tüm cerrahi işlemler bilgi, yorum ve görüntüler, kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Yazılanlar Op.Dr.Onur Gürbüz 'ün yasal izni olmadan kopyalanamazlar, kullanılamazlar.
Logo
Harita
Hakkı Yeten Caddesi Terrace Fulya Center 2 / 72 ŞİŞLİ - İSTANBUL
Telefon
0850 840 66 87 / 0532 333 76 97
Mesaj
info@sacekimestetik.com
Facebook Twitter Gmail Buney
Dost Siteler
Alt