Logo
Op.Dr. Onur GÜRBÜZ
TR EN DE
RANDEVU Danışma Hattı 0212 709 25 25 / 0532 333 76 97
FacebookTwitter
ESTETİK CERRAHİ
Onest Saç Ekim Merkezi
Anasayfa  /   ESTETİK CERRAHİ  /   Göz Kapağı Estetiği
Adınız
Soyadınız
Telefon
E-mail
Mesajınız
Göz Kapağı Estetiği

Göz kapak estetiği (Blefaroplasty )

İnsan yüzünde yaşlanmanın ilk fakedildiği bölge göz çevresidir. Bırakın ameliyatsız yöntemler ve ameliyat desteği ile yılların sizden götürdüğünü geri kazandıralım…

Otuzbeş yaşlarında kaz ayağı diye tabir edilen göz kenarındaki üç çizgi yavaş yavaş belirginleşir. Üst göz kapakta deri incelmesi sonucu katlantı belirginleşir. Alt kapak alt kısımda incelen faysa yapısı (ince perde şeklinde oluşum) sonucu yağ yastıkcıkları öne doğru yer değiştirerek göz altı torbalanmasına neden olabilir. Genetik yapınız bu oluşumların zamanını öne alabilir. Ayrıca yoğun iş temposu, sigara kullanımı, stres, uykusuzluk, bilgisayar kullanımı da olaya ivme katabilir.

Teknolojinin gelişimi ile eskiden sadece ameliyat önerdiğimiz hastalarımızın yarısında tedavi modalitelemiz değişti. Eskiden yağ torbalarını kesip alırken şu anda daha çok nedene yönelik cerrahi yapmaktayız. Kesip almak yerine çukur alanları yağ enjeksiyonları ile doldurabiliriz, zayıflamış fasyayı güçlendirerek önde torbalanan yağı geriye doğru çekebiliriz. Yaşlanma ile deri altı yağ kaybı olmaktadır. Zaten eksik olan bir yağın torba şeklinde aşırı alınması ile hemen altındaki kemik dokusu deride görünmeye başlayabilir. Bazen uygun hastalarda da hakikaten fazlaca olan yağın bir kısmını alabilir, bir kısmını etrafa yayma şeklinde ameliyat yapabiliriz. Ayrıca orta yüz bölgesindeki yağ yastıkçıkları zamanla aşağı yönde yer değiştirdiği için bu bölgede yapılacak orta yüz germe (mid face lifting) alt göz kapağına alttan destek olarak bu sıkıntıya kalıcı çözüm olabilir. Göz kapak estetiği planlanan hastanın mevcut durumunun iyi analiz edilerek bir veya birkaç prosedürle uzman ellerde oldukça kolay çözülebilecek bir operasyon grubudur. Bazı durumlarda ameliyatsız yöntemlerle de tedavi yapılabilir. Sıkıntı çok büyük değilse, hasta operasyoa karşıysa bu durumda deri sıkılaştıran yöntemlerden birisi fraxiyonel lazer uygulamaları olabilir. Bir miktar deri toparlayarak yardımcı olur. Ayrıca hacim vermek de bazen etkili olabilir. Dolgu uygulamaları ameliyat düşünmeyen hastada, uygun durumlarda oldukça başarılı geçici çözümlerdir. Burada en önemli husus şudur; özellikle dolgu , botulinum toksini, mesoterapi altında yapılan , kimin hangi vasıfla ve ne yaptığı belli olmayan uygulamalardan kaçınılması gerekliliğidir. Mutlaka bir doktor uygulamalı, hastaya ne uyguladığını göstermeli, mümkünse ismini almalı, steril ortamda iyi teknikle uygulama yapılmalıdır. Ameliyat olmadığı için insanlarda bir rahatlık, “aman canım nasıl olsa geçiciymiş” şeklinde umursamamak çok tehlikeli komplikasyonların gözlenmesine davetiyedir. Dolgu uygulaması sonucu kalıcı körlük rapor edilmiştir mesela. Bu nedenle iyi araştırmalı, uygun ürünü, uygun hekim tarafından uygulatmalısınız.

Üst göz kapak blefaroplastisi yaklaşık 30 dakika ile 1 saat süren , lokal veya genel anestezi altında yapılan kısa bir operasyondur. Bazen sınırlı morluk ve ödem olabilmekte, ortalama 3-5 günde geçmektedir. Günlük hayat akışına çok engel değildir, sadece dikişlerin alınmasına kadar geçen 4-5 günde sosyal hayatta kamufle etmeniz gerekebilecek bir operasyondur. Genellikle geniş güneş gözlükleri ile hastalarımız oldukça başarılı kamuflajlar sergiliyorlar. Özellikle üst kapaktaki deri fazlalığı sonucu yığılmaya bağlı hastalarımızın iki sıkıntısı olmaktadır. Birincisi; “gözlerime ağırlık yapıyor”, diğeri de “makyaj yapamıyorum, çizgi oluşuyor” . Bu operasyon sonrası “gözlerimin üzerinden ağırlık kalktı” şeklinde yorumlar almaktayız. Göz kapak estetiği ile yüz bölgesi gençleşmesine büyük katkı sağlayabilmekteyiz.

Yine alt kapak torbaları olan hastalarımızın yakınması daha çok;”alkol alımı şeklinde yorumluyorlar, ya da gece hayatını azalt” şeklinde toplumsal yargılardan duydukları rahatsızlık sonucu başvurmaktadırlar. Aslında bire bir alakası olmayan bir durumdur. Ameliyatta farklı modaliteler mevcut olup blefaroplasti ya da yağ enjeksiyonları uygulanabilir.

Özetle; göz kapak ve çevresi yüz bölgesi yaşlanmasıyla ve sosyal imajımızla yakınen alakalı olmasından dolayı uygun tedaviler ile sorunların giderilebildiği, başarılı estetik uygulama alanlarımızdandır.

Kepçe kulak (prominent ear)

Çocuklar doğduklarında genetik etkiler ile kulak şekli belirlenmiş, öne doğru çıkıntısı fazla, küçük, büyük, katlantısı olmayan ya da hiç kulak olmayan deformite grubunda doğabilir. Genellikle anne karnında iken ağır deformiteler dışında kulak problemleri gözlenemez. Doğumla ebeveynler süprizle karşılaşabilir. Panik olmamak, doğum sonrası mümkünse erken dönemde muayene ettirmek önemlidir. Anneden geçen östrojenler sayesinde kıkırdaklar henüz şekil alabilirken erken dönemde uygulanacak kafa bantları ile küçük de olsa bir miktar düzelme olabilir.

Çocuğun kreş yaşı geldiğinde, farkındalığın geliştiği 5-6 yaşlarından önce mümkünse opere edilmelidir. Bu yaş çocuklar ego’ları ile hareket eder, süperego gelişmemiştir. Bu nedenle acımasızdırlar ve vücut eksiklikleri ile alay edebilirler. Kepçe kulak nedeniyle çocuğun psikolojik olarak etkilenmemesi için bu yaşlardan önce opere edilmesi faydalıdır. Ancak bazen çocuk hiç önemsemez, aile fertleri doktor doktor gezerek çocuğun aklına olayı yerleştirirler. Ebevenlerin bundan kaçınmaları, çocuğa tedirginliklerini yansıtmamaları, 4-6 yaş arasında uzman bir doktor ile görüşerek gereğini yaptırmaları uygun olur. ,

Çocuk yaş grubunda operasyonları genel anestezi altında (uyutarak) yapmak uygundur. Erişkin dönemde lokal ve genel anestezi tercih edilebilir.

Ameliyatta farklı yöntemler olmakla birlikte hepsinin temelinde; kulağın kıvrımlarının sağlanması (helix- antihelix kıvrımları) ve kafatasına doğru kulağın yaklaştırılmasıdır. Genellikle kulak arkasından yapılan birkaç cm’lik küçük bir kesiden girilerek, hastamızın problemine göre uygun tekniği seçerek bu operasyon yapılır. Kulağın katlanması ve kafatasına yaklaştırılması dikişler ile sağlanır. Genellikle erimeyen , kalıcı dikişler ile yapılır. Ancak üzerini deri örttüğü ve kulak arka kısımdan kafatasına yaklaştığı için ne kesi izi görülür, ne de kalıcı dikişler. Hangi teknik ile yapılırsa yapılsın ameliyattan sonraki 10-20 günlük dönemde, dikişlerin kıkırdağı yırtmaması için “tenisçi bandı” diye bilinen bant uygulaması istenir. Amaç; bu 10-20 günlük sürede dikişlerin etrafındaki dokular kaynayarak, dikişe binen yükü azaltması için dışarıdan kulağa destek olunmasıdır. Bu operasyonu düşünen hastalarımız yaklaşık 10 gün boyunca 24 saat bu bandajı takacaklarını unutmamalıdır.

Bu operasyonda en sık gözlenen komplikasyon kulağın tekrar açılması ve ameliyatın başarısız olmasıdır. Bu nedenle hastaya özel cerrahi teknik seçilmelidir. Örneğin; erkek hastada kıkırdak daha kalındır. Bazen oldukça dirençlidir. Bu hastalarda sadece dikişler yeterli olmayacaktır, kulak kıkırdağının özel törpüler ile törpülenerek bir miktar inceltilmesi, ya da scorring işlemi (kıkırdağın çizilerek zayıflatılması) eklenirse direnç azalır, dikişler yırtılmaz ve nüks olmaz. Ameliyat başarılı olur.

Özetle; ameliyat zamanlamasına özen göstermeli, kulak deformitesi ve yapısına göre teknik belirlenerek operasyon yapılmalıdır.

ONEST Güncel Yazılar
Bu sitenin içeriği, tıbbi ve cerrahi estetik konularında bilgi edinmek isteyen kullanıcılara bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin veya konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemizde anlatılan tüm cerrahi işlemler bilgi, yorum ve görüntüler, kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Yazılanlar Op.Dr.Onur Gürbüz 'ün yasal izni olmadan kopyalanamazlar, kullanılamazlar.
Logo
Harita
Hakkı Yeten Caddesi Terrace Fulya Center 2 / 72 ŞİŞLİ - İSTANBUL
Telefon
0850 840 66 87 / 0532 333 76 97
Mesaj
info@sacekimestetik.com
Facebook Twitter Gmail Buney
Dost Siteler
Alt