Logo
Op.Dr. Onur GÜRBÜZ
TR EN DE
RANDEVU Danışma Hattı 0212 709 25 25 / 0532 333 76 97
FacebookTwitter
ESTETİK CERRAHİ
Onest Saç Ekim Merkezi
Anasayfa  /   ESTETİK CERRAHİ  /   Göğüs Küçültme
Adınız
Soyadınız
Telefon
E-mail
Mesajınız
Göğüs Küçültme

Göğüs - Meme küçültme (reduction mammoplasty), meme dikleştirme (mastopexy)

İnsan vücut şeklini belirleyen dört yatay, bir dikey ölçü vardır. Üst bedende omuz genişliği ve meme büyüklüğü, alt bedende bel inceliği ve kalça genişliğidir. Dikey ölçü ise boy uzunluğudur. İşte bu beş ölçünün kombinasyonu ile kadınların vücut oranları değişir. Vücut imajının üst bedende en dikkat çekici öğesi şüphesiz göğüslerdir. Göğüslerin büyük olması, sarkması kadınların duruş pozisyonunun değişmesine, göğse göre giyim stili oluşturulmasına, efor kapasitesinin azalmasına, hatta özgüven kaybı ve psikolojik sorunlara yol açabilir. Aşırı büyük göğüslerde omurga şeklinin etkilenmesi, sırt ve boyun ağrıları, meme altında cilt problemleri görülebilir.

Onest’le artık göğüslerinize göre değil, stilinize göre giyinin. 

Siz göğüslerinize değil, göğüsleriniz size uysun…

Memenin büyük olmasında genetik faktörler önemli rol oynar. Ancak hormonal düzey, kilo alımı, süt verilmesi, beslenme ve ırksal özellikler de meme büyüklüğünde ve sarkmasında önemlidir. Her ne sebeple olursa olsun memenin büyük olması kadın hayatında işleri zorlaştırır. Göğüs kafesinin önünde olması, öne doğru ağırlık yapması vücudun ağırlık merkezini etkileyerek omurganın farklı seviyelerine baskıyı artırır. Bu da zamanla sırt ve boyun ağrısı, hatta fıtıklaşmaya kadar ilerleyebilir.

Kadın hangi yaşta olursa olsun aşırı büyük meme psikolojik bazı sorunlara yol açabilir. Genç kızlık döneminde toplumda dikkat çekmemek için omuzların öne alınması, kambur duruş postür bozukluklarına yol açabileceği gibi, içe kapanıklılık, antisosyallik gibi sıkıntılar gözlenebilir. İleri yaşlarda ise daha çok sağlık problemleri ile hastalar bizlere başvumaktadırlar.

Meme küçültme operasyonu estetik cerrahide diğer operasyonlarımızla kıyaslarsak insizyon (cerrahi kesi) açısından maalesef sıkıntılı bir operasyondur. Biz plastik cerrahların her operasyonunda kesiler mevcuttur, ancak vücut kıvrımlarına saklarız ve estetik dikişlerle “görselliğini” azaltırız. Bu operasyonda yapısal olarak düşünürsek fazla deri ve doku mevcut. Bu fazla kumaşın kesilerek küçültülmesi gerekliliğinden dolayı kesilerimiz bir miktar fazla. Bizler tabi ki bu operasyonda da izlerimizi kıvrımlara saklıyoruz. Ancak bazı özel durumlarda saklayamadığımız yerler olabiliyor. İşte tam bu durumda dikiş teknikleri çok önemlidir.

Meme küçültme cerrahisinde (reduction mammoplasty) farklı teknikler tanımlanmıştır. Teknik seçiminde hastanın meme büyüklüğü, sarkma miktarı ve hastanın isteği önemli parametrelerdir. Teknik seçimine göre yara izlerinin şekli değişecektir.

Onest’te başvuran hastamız yapılan muayene sonrası detaylı ölçümler yapılır. Bu ölçümlerde; meme büyüklük ölçüsü “cup size”, beden ölçüsü, meme başının sarkma miktarı (juguler çentik-nipple mesafesi), meme ucundaki renkli kısmın genişliği (areola ölçüsü) not edilir. Bu ölçümler sonucu hastamızın talebine göre ne kadar küçültüleceği hesaplanır. Bu talep ve ölçümler dikkate alınarak hastamız için en kısa kesi ile en uygun küçültme ve dikleştirmenin hangi teknikle yapılacağı; sebepleri açıklanarak izah edilir.

İkinci aşama ameliyat öncesi hazırlıktır. Bu aşamada en önemli konu sigara içimidir. Sigara damar büzücü etkisinden dolayı ameliyat esnasında meme başının kanlanmasını azaltacağı için komplikasyonlara neden olabilir. Bu komplikasyonlar basit yara iyileşme problemlerinden tutun da memenin total kaybına kadar gidebilir. Onest klinikte prensip gereği sigara kullanan bir hastaya 4 operasyon yapılmamaktadır. Bunlar; meme küçültme, meme dikleştirme, karın germe ve yüz germedir. Bu 4 operasyonun ortak özelliği “flep cerrahisi” olması, yani dokunun bir kısmının kesilerek diğer tarafa taşınmasıdır. İster istemez doku kanlanması azalmakta olup, uygun cerrahi teknikte normal bir hastada hiçbir sıkıntı yaratmazken; sigaraya bağlı azalmış kanlanmada ve iyi cerrahi olmayan teknikte doku kayıpları yaşanabilir. Bu nedenle sigara içiminin operasyon öncesi 4-6 hafta , operasyon sonrası 3-4 hafta süre ile kesilmesi (azaltılması değil, tam kesilmesi) gerekmektedir.

Diğer sorgulanması gereken ise hasta yaşına göre meme kanseri takiplerinin yapılıp yapılmadığıdır. Orta yaş civarı ve üzerindeki her hasta bu operasyon öncesi detaylı meme muayenesinden geçmelidir. Bu sayede memede olası bir kitleden operasyon öncesi haberimiz olur. Küçültülecek kısma dahil edilip patolojik incele şansınız olabilir, gerekirse de genel cerrah ile birlikte girilerek tek operasyonda örnekleme yapılabilir. Daha da önemlisi olası bir kanserin erken evrede yakalanmasını sağlar.

Ameliyat hazırlığında sorgulanması gereken diğer bir konu da hastanın ameliyat sonrası diyet yapıp yapmayacağıdır. Bazen kilolu hastalar göğüs küçültme talebi ile gelebilirler. Ameliyat olurlar, gayet güzel, dik duran göğse sahip olurlar. Bu pozitif durum sonucu yediklerine dikkat edip kilo vermek isterlerse her şey değişir. Memenin büyük kısmı yağdan oluşur. Kilo verilmesiyle boyutu değişir, en önemlisi diriliğini kaybeder. Bu nedenle mutlaka diyet planı varsa önce zayıflayıp sonra ameliyat yapılmalıdır.

Son olarak hastamızın kansızlığı sorgulanır, ameliyat öncesi kan sayımı istenir. Bu operasyonda doku ile birlikte bir miktar kan kaybı da olabilir. Zaten anemisi olan (kansızlık) bir hastada bu operasyon ile kan ihtiyacı olabilir. Toplumumuzda kansızlık kadın popülasyonunda çok sık görüldüğü için mutlaka sorgulanmalı, ameliyat öncesi dahiliye (iç hastalıkları) konsültasyonu sağlanmalıdır. Zorunlu olmadıkça kan transfüzyonu (kan verilmesi) yapılmamalıdır. Bu operasyon acil bir operasyon değildir. 1-3 aylık tedavi sonrası kan değerleri yükseltilip ondan sonra operasyona almak en doğrusudur. Ancak maalesef hasta kaçmasın diye bu kural bazen göz ardı edilebiliyor. Çok yanlıştır.

Tüm bu hazırlık dönemi sonunda artık ameliyat randevusu verilebilir. Kullanılan tekniğe göre ameliyat süresi 2-5 saat arası değişir. Bazen meme küçültme ile birlikte memeye daha güzel şekil verebilmek için “liposuction” yağ alımı eklenebilir. Memenin kolaltı uzantıları bu şelikde alınarak kolaltına uzanan meme yerine daha yuvarlak hatlara sahip meme yapılır. Yine kilolu hastalarda sırta uzanan katlantılar alınabilir. Ancak bunun dışında meme küçültme operasyonu ile birlikte uzun sürecek diğer estetik operasyonları yapmamak gerekir. Sebebi ; meme küçültme başlı başına uzun bir operasyon olup ameliyatı daha fazla uzatmamak gerekir. Uzun operasyonlarda emboli atma (pıhtı atma) riski artacağı için diğer bir seansa ertelemekte fayda vardır.

Küçültme operasyonları “ters T “ tekniği, kısa iz “vertical technic”, mini T tekniği, “j” veya “L” tekniği, meme başı tekniği “periareolar” gibi bir çok farklı yöntem ile yapılabilir. Detayları doktorunuzla muayene sonrası konuşmanızda fayda vardır.

Özetleyecek olursak; büyük ve sarkık meme hem sağlık açısından, hem de psikolojik açıdan sorun doğurabilmektedir. Uygun bir cerrahi teknikle istenen boyut ve şekil sağlanabilir. Bir miktar kesi olacağı unutulmamalı, bu kesi izlerinin niteliğinde doktor faktörü kadar kişisel yara iyileşme faktörünüzün de etkili olduğunu unutmamalısınız. Ayrıca sigara içicisi iseniz doktorunuzu lütfen “doğru” bilgilendiriniz.

ONEST Güncel Yazılar
Bu sitenin içeriği, tıbbi ve cerrahi estetik konularında bilgi edinmek isteyen kullanıcılara bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin veya konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemizde anlatılan tüm cerrahi işlemler bilgi, yorum ve görüntüler, kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Yazılanlar Op.Dr.Onur Gürbüz 'ün yasal izni olmadan kopyalanamazlar, kullanılamazlar.
Logo
Harita
Hakkı Yeten Caddesi Terrace Fulya Center 2 / 72 ŞİŞLİ - İSTANBUL
Telefon
0850 840 66 87 / 0532 333 76 97
Mesaj
info@sacekimestetik.com
Facebook Twitter Gmail Buney
Dost Siteler
Alt