Logo
Op.Dr. Onur GÜRBÜZ
TR EN DE
RANDEVU Danışma Hattı 0212 709 25 25 / 0532 333 76 97
FacebookTwitter
ESTETİK CERRAHİ
Onest Saç Ekim Merkezi
Anasayfa  /   ESTETİK CERRAHİ  /   Genital estetik (labioplasti - kliteroplasti - vajinoplasti - hymenoplasti)
Adınız
Soyadınız
Telefon
E-mail
Mesajınız
Genital estetik (labioplasti - kliteroplasti - vajinoplasti - hymenoplasti)

Yılların geçmesiyle, cinsel aktif dönemin başlamasıyla dış genital bölgede yaşanan deformasyonlar, estetik uygulamalar ile giderilerek kendinizi iyi hissetmeniz sağlanabilir. 

Onest ile kendinizi rahat hissedin…

Ergenlik dönemi ile birlikte kadın dış genital yapılar şekillenir. Kadın dış genital yapılar; klitoris (clitoris), büyük dudaklar (labium major), küçük dudaklar (labium minor) ve pubik bölgedeki yağ tümseği (Venüs tepesi) sayılabilir. Venüs tepesi ergenlikle birlikte ters üçgen şeklinde kıllarla kaplanır. Yine büyük dudaklar , küçük dudaklar ve klitoris belirginleşir. Bu dönemde gerek ailesel, gerek yapısal gerekse hormonal bozukluklarla bu yapıların bazılarında şekil bozukluğu gelişebilir. Venüs tepesinde (mons pubis) aşırı yağlanmaya bağlı şişkinlik, büyük ve küçük dudaklarda aşırı büyüklük veya eşitsizlik, asimetri, klitoriste ise uzama (hipertrofi) sayılabilir.

Özellikle kilolu kadınlarda venüs tepesinde aşırı yağlanma sonucu rahatsızlık söz konusu olabilir. Hastaların en büyük sıkıntısı görsel olarak rahatsızlık ve özellikle pantolon giydiklerinde o bölgenin dolgun görünmesi olmaktadır. Tedavide liposuction yardımıyla redüksiyon (azaltma) veya duruma göre lazer lipoliz yapılabilir. Kesi yapılmadan yapılır, iyileşme süreci 1-3 gün arasıdır, hastanede yatmak gerekmemektedir. 

Genital estetik operasyonlar başlığı altında incelediğimiz bir diğer başvuru nedeni ise doğum sonrası sezeryen izinin fazla kalması, tabana yapışması sonucu çukurluk kalmasıdır. Skar revizyonu ve altındaki katlantı ve sarkma için germe operasyonu (mini abdominoplasti) yapılabilir. İyileşme süreci 3-7 gün arasıdır. Lokal anestezi ile yapılabilir, hastanede yatmayı gerektirmez.

Bir diğer genital estetik uygulamamız da büyük dudaklarda (labium major)  dolgunluktur. Daha çok kilo alımına bağlı gelişir. Bu bölgeye de lazer lipoliz ya da liposuction yapılabilir. Bazen tam tersi de söz konusudur; yıllar içinde yaşlanmaya bağlı diriliğini kaybeder. Tedavide geçici veya kalıcı dolgu uygulamaları yapılır. Geçici dolgular Hyaluronik asit yapıda olup etkisi 6 ay - 18 ay arasıdır. Kalıcı dolgu uygulaması ise kişinin kendisinden aldığımız yağın özel işlemlerden geçirilerek o bölgeye verilmesi işlemi “yağ enjeksiyonu” ile dolgunluk verilir. İyileşme süreci 1-3 gün arasıdır. Hastanede yatmayı gerektirmez. Lokal anestezi ile yapılabilir.

En sık yapılan genital estetik operasyonlardan bir diğeri de küçük dudaklarda (labia minora) asimetri veya sarkmalardır. Yapılan estetik ameliyat labioplasti adıyla bilinir. "Labia" dudak - "Plasty" şekil vermek kelimelerinin birleşimiyle "Labioplasty" elde edilir. Genç kadınların en sık başvuru nedeni labial asimetriler (küçük dudaklarda şekil bozuklukları, eşit görünmemesi) iken, cinsel aktif kadınların en sık başvuru nedeni zamanla renk koyulaşması "hiperpigmentasyon" ve sarkma, şekil bozulmalarıdır. Hastamızın şikayetine bağlı tedavi seçeneklerimiz mevcuttur. Labioplasti standart bir işlem değildir. Bazen tek taraflı sıkıntı vardır ve eşitleme işlemi yapılırken bazen her iki dudağa da müdahale gerekir. Labioplasti operasyonu lokal anestezi altında yapılabildiği gibi uyutularak da (genel anestezi) yapılabilir. Labioplasti yapılacak müdahaleye ve tekniğe göre 15 dakika ile 1 saat arasında değişen sürede yapılabilir. Genellikle hastanede yatmayı gerektirmez. Labioplasti operasyonu için en uygun zaman menstrüasyon (adet dönemi) sonudur. Labioplasti tekniğine göre ortalama 15-20 gün cinsel pehriz gerekebilir. Ameliyat sonrası çok ağrılı değildir. Labioplasti ile estetik açıdan beğenilen yapı sağlanabilir.

Klitoris hipertrofilerinde de kliteroplasti ile küçültme operasyonu yapılabilir.

Genital estetik başlığı altında yine en sık yaptığımız bir diğer ameliyat grubu da vajinoplasti ameliyatıdır. Bazen yapısal olarak, bazen de normal doğum sonrasında vajina deforme olarak kasların esnemesi ile genişleyebilir. Cinsel ilişkide (coitus) gerek kadına gerekse partnerine sıkıntı yaratabilir. Kadınların en büyük başvuru nedeni orgazm olamama olup bir diğer neden ise eşlerinin isteği olmaktadır. Bu nedenle vajinal sıkılığın yeniden sağlanması için vajinoplasti operasyonu yapılabilir. Böylece cinsel hazda artış sağlanacaktır. Vajinoplasti ameliyatının evlilikler üzerine de etkileri olması nedeniyle sosyal efekti olan ender ameliyatlardan birisidir. Bazen bereberinde yağ enjeksiyonu ile “G spot” belirginleştirilerek bu duygu artırılabilir.

 Genital estetik başlığı altında olmasına rağmen estetik ile pek alakası olmayan özel bir durum daha vardır. Bu da hymenoplasti (kızlık zarı dikilmesi) operasyonudur. Bu operasyon “hymen” olarak bilinen ve vajen girişinden 1-2 cm içeride çocuk doğduğunda var olan esneyebilen, delikleri olabilen, hatta bazen tam kapalı olan ince mukozal parçadır. Tam kapalı olan hasta ergenlikle birlikte adet kanamasının çıkamaması ile doktora gider ve küçük bir delik açılmak zorunda kalabilir. Birçok toplumda “bekaret” önemli bir değer yargısı kabul edildiğinden hymen bozulmaması cinsel ilişkiye girilmediğinin belirtisidir. Ancak bazen aşırı esnek zarlarda kişi ilk ilişkiye girdiğinde bile yırtılma olmayacağı için kanama olmaz. Bazen pişmanlıklar sonucu kadınlar yeni bir ilişkiye başlamadan önce himenoplasti istemi ile kadın doğumculara ve plastik cerrahlara başvurabilirler. Doktorların değer yargılarına göre bu operasyonu yapma veya yapmama hakları vardır. Kliniğimizde çok özel durumlarda yapılır. Bu da tecavüz mağduru olmak veya travmaya bağlı sıkıntının yaşanmasıdır. Her iki durumda da adli rapor tutanağı veya hastane kaydı istenir. Operasyona ondan sonra karar verilir.

ONEST Güncel Yazılar
Bu sitenin içeriği, tıbbi ve cerrahi estetik konularında bilgi edinmek isteyen kullanıcılara bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin veya konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemizde anlatılan tüm cerrahi işlemler bilgi, yorum ve görüntüler, kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Yazılanlar Op.Dr.Onur Gürbüz 'ün yasal izni olmadan kopyalanamazlar, kullanılamazlar.
Logo
Harita
Hakkı Yeten Caddesi Terrace Fulya Center 2 / 72 ŞİŞLİ - İSTANBUL
Telefon
0850 840 66 87 / 0532 333 76 97
Mesaj
info@sacekimestetik.com
Facebook Twitter Gmail Buney
Dost Siteler
Alt