Logo
Op.Dr. Onur GÜRBÜZ
TR EN DE
RANDEVU Danışma Hattı 0212 709 25 25 / 0532 333 76 97
FacebookTwitter
SAÇ EKİMİ
Onest Saç Ekim Merkezi
Anasayfa  /   SAÇ EKİMİ  /   FUE Saç Ekiminde Punch Seçimi
Adınız
Soyadınız
Telefon
E-mail
Mesajınız
FUE Saç Ekiminde Punch Seçimi

FUE saç ekimi tekniğindeki “F” harfi “Folliculer” , “U” harfi “Unit”, “E” harfi ise “Extraction” kelimelerinin baş harflerinin kısaltmasıdır. Peki nedir bu folliculer unit extraction?

Türkçe tam karşılığı; bir adet “folliküler ünitenin sökülmesi” demektir. Daha da açacak olursak; tekli, ikili veya üçlü demetler halinde duran saç köklerinin bütünlüğünü bozmadan (bu cümle önemli) almak demektir. Niçin bütünlüğü bozulmasın? Çünkü o ünitedeki her saç kökü olduğu gibi, hasarlanmadan alınıp ekilsin ki; başarı elde edilsin. Aşağıdaki resimde saçı kısa kesilmiş bir hastadan eski teknik olan FUT yöntemi ile alınmış derideki saçların duruşu ve köklerin ne kadar derinde olduğuna dikkat ediniz. Saçlar rastgele kökler halinde değil; demet demet (tekli olanlar da var, ikili, üçlü hatta dörtlü olanlar da var).

(resim 1: saçlar tekli, ikili, üçlü ve dörtlü kökler halinde demet demet dururlar, rastgele değil. Deriden itibaren köklerin derinliği bu hastada 4 mm’dir. )

Peki biz estetik cerrahlar hangi hastada hangi genişlikteki punch (saç köklerini almamızı sağlayan içi boş incecik tüp şeklinde iğneler) tercih etmeliyiz? Bu çok önemlidir. Hastalarımız bizleri arayıp; “hocam kaçlık punch ile alıyorsunuz? Ya da 0.6 mm ile almak daha iyiymiş, doğru mu?” gibi sorular soruyorlar. Aslında oldukça haklılar. Ancak yapılan iş bilinçli yapılırsa başarıya götürür. Bizler punch kullanımını geleneksel hale getiremeyiz. Yani “kliniğimiz 0.5 mm punch ile alır” demek kadar bilinçsizlik ve talihsizlik olamaz. Punch seçimi tamamen kişiye özel (hastanın saç yapısına özel) olur, yapan kişiye özel olamaz. Çünkü bir greft içerisine en az 2 en çok 3 saç teli girerse ekim sık ve doğal olur. Hastamızın saçlarının deriden çıkış aralıkları ne kadar sıksa o kadar ince punch, ya da ne kadar seyrekse o zaman daha geniş punch kullanmak zorundayız. Bu nedenle minimum tercih ettiğimiz punch genişliği 0.7 mm, maksimum 1 mm olmalıdır. Daha geniş punch kullanımında arka tarafta delik izleri (skar) olur, saçlar daha fazla sayıda alınınca da (4-5’li ) ekim olduğu belli olur. Daha ince punchlarda ise işlem esnasında “ transsection” oranı artar. Peki nedir bu transsection ? Ne önemi var?

Transsection kelimesini Türkçe’ye çevirecek olursak “Fire” olarak çevirmekte mahsur görmüyorum. Yani kökü almaya çalışırken, mikromotorun ucundaki dönen punch, deriye girdiğinde; saçın, kökten deriye kadar katettiği yol boyunca aynı açıda girmek zorundadır. Şu veya bu sebeple eğer 2 veya 3’lü saç demeti alınmaya çalışılırken açıda sapma olursa, ya da punch gereğinden ince olursa bir veya daha fazla saçı keser, kesilen saçın kökü o greftte bulunmaz. Çünkü alınamamış olur. Bu olaya “transsection” diyoruz. Yani üçlü bir demet kök (3’lü folliküler ünite) alınmaya çalışılırken bir veya daha fazla saçın köksüz alınmasıdır. Bu olay eğer her greftte olursa ; başarı o oranda azalır. (Resim 2 )

(Resim 2: Sarı oklar transsection olan greftleri gösteriyor. Bu iki greftte 1’er saç telinin kökü yok, saçı var. Bu saçlar ilk yıkamada dökülür bir daha çıkmaz, kök olanlar çıkar. Diğer greftlerde ne kadar saç varsa hepsinin sağlam kökü olduğuna dikkat ediniz. )

Transsection en usta ellerde bile mutlaka olur. Çünkü FUE saç ekimi işlemi çok fazla greftin alındığı uzun bir operasyon. Saçlar kafa derisinin her tarafında aynı açıda çıkmıyor. Bu nedenle ister istemez bu olay olur. Ancak önemli olan ne kadar oranda olduğudur. Her greftinizde olursa toplam 3000-4000 saç teli eksik ekeceksiniz demektir. Biz estetik cerrahların genellikle kabul ettikleri oran yüzde 2-6 arasıdır. Örnek verecek olursak; 3500 greftlik bir operasyonda ortalama 110 saç teli eksik ekilir. Normalde 10000 tel civarında ekecekken sayı 9900 olur. Çok önemli değil. Ancak her greftte 1 tel kayıp olursa sayı birden 7000’e düşer. Birden çok tel kaybıyla alan bir klinikte 5000’lere düşer. Bu nedenle “punch” seçimi çok önemlidir. El becerisi çok önemlidir. Dikkatli bir şekilde , sakin sakin , o hastaya ayrılan zaman dilimini sonuna kadar kullanıp minimum transsection ile greftleri almak gerekir. Başarı; “ZAMAN AYIRMAK” tan geçer, bu unutulmamalıdır.

Punch nedir? Neye benzer? Merak eden okurlarımız için yakın çekim, büyütülmüş halleri aşağıdaki gibi olup; farklı genişlikte ve farklı derinlikte ( bu ayrı bir yazı konusu) olduğuna dikkat ediniz. En ince olan 0.7 mm, en kalın olan 1.0 mm genişliktedir. Uzunluk ise ; 3.5 mm ile 6 mm arasındadır.

   

ONEST Güncel Yazılar
Bu sitenin içeriği, tıbbi ve cerrahi estetik konularında bilgi edinmek isteyen kullanıcılara bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin veya konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemizde anlatılan tüm cerrahi işlemler bilgi, yorum ve görüntüler, kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Yazılanlar Op.Dr.Onur Gürbüz 'ün yasal izni olmadan kopyalanamazlar, kullanılamazlar.
Logo
Harita
Hakkı Yeten Caddesi Terrace Fulya Center 2 / 72 ŞİŞLİ - İSTANBUL
Telefon
0850 840 66 87 / 0532 333 76 97
Mesaj
info@sacekimestetik.com
Facebook Twitter Gmail Buney
Dost Siteler
Alt