Logo
Op.Dr. Onur GÜRBÜZ
TR EN DE
RANDEVU Danışma Hattı 0212 709 25 25 / 0532 333 76 97
FacebookTwitter
SAÇ EKİMİ
Onest Saç Ekim Merkezi
Anasayfa  /   SAÇ EKİMİ  /   Efektif Greft Kavramı
Adınız
Soyadınız
Telefon
E-mail
Mesajınız
Efektif Greft Kavramı

Saç ekiminde FUE (follicular unit extraction) tekniğinde farklı genişlikte ve farklı derinlikte punch (mikromotora bağlı veya manuel kullanılan; saçı kökü ile dışarıya almamızı sağlayan özel yapılmış cerrahi alet) kullanırız. Bu punch’ların yardımıyla alınan her bir doku parçasına greft denir. Alınan parçada ne kadar saç teli görüyorsak; hepsinin “kökünü” görmeliyiz. Yani her greftte mutlaka saç telinin kökü olmalıdır. Saçın çıkması bu kökün varlığı ile alakalıdır. Köksüz ekilen greftler (özentisiz greft alımlarında, uzman olmayan kişilerin alımlarında) ilk gün ekilen bölgede saç varmış gibi görünür, ancak birkaç gün sonra zeminden kurtulur ve köklü olan saç telleri dışındakiler bir daha asla çıkmaz. Greft alımında olmazsa olmaz köklü alımdır. Ancak, bir de maksimum yararlanılma köklü alma işlemi vardır, ki ben buna “efektif greft” diyorum.

“Efektif greft” kavramı nedir?

Mümkün olan en az fire ile (minimum transsection oranı) follüküler üniteye zarar vermeyecek minumum punch genişliğini kullanmak sureti ile alınan maksimum yararlanımı sağlayacak grefttir. Biraz daha açacak olursam; Punch genişliği arttıkça total greft sayısı azalır. Yani bir hastadan çok sayıda greft almak isteyen bir klinik (eğer greft başı fiyat politikası varsa, hastaya şirin görünmek istiyorsa, ya da çok sayı her zaman çok saç demek olduğunu sanıyorsa) o zaman 0.5 mm gibi en ince aleti kullanarak “greft” sayısını artırabilir. Ancak sonuç olarak alet inceldikçe içine giren saç teli sayısı azalır, aynı zamanda fire miktarı (transsection oranı, yani köksüz alınan saç teli) artar, daha hassas ve ince alet olduğu için. Küçük bir örnek verirsek; ideal olan bir punch ile bir kişiden 3680 greft alındı. Her greftte 2-3 saç teli içeriyordu. Bu şekilde toplamda yaklaşık 9000-9500 saç teli ekilebiliyorken, daha ince bir punch ile 4890 greft alındığında (alet incelince saç teli içeriği 1-2 nadiren 3 tel içeriyor) toplam saç teli sayısı 7000-7500 tele düştü. (Punch inceldikçe hem içine aldığı saç teli azalır, hemde köksüz alınan saç oranı artar).

İşte bu bilginin ışığında, “EFEKTİF GREFT” almak, etkili saç ekimi sağlar, hastanın donör sahasını boş yere fazla delinmeden kurtarır. Özetle; yaptığımız işin bilincindeyiz. En önemlisi bu bilgilerimizi hastalarımızla paylaşıp, ameliyat öncesi geniş bilgilendirme yapmamız sayesinde hastalarımızın talepleri şekillenmektedir.

farklı genişlikteki punch'lar "0.5-0.9 mm" arası
farklı uzunluktaki punch'lar
"4-6 mm arası"
ONEST Güncel Yazılar
Bu sitenin içeriği, tıbbi ve cerrahi estetik konularında bilgi edinmek isteyen kullanıcılara bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin veya konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemizde anlatılan tüm cerrahi işlemler bilgi, yorum ve görüntüler, kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Yazılanlar Op.Dr.Onur Gürbüz 'ün yasal izni olmadan kopyalanamazlar, kullanılamazlar.
Logo
Harita
Hakkı Yeten Caddesi Terrace Fulya Center 2 / 72 ŞİŞLİ - İSTANBUL
Telefon
0850 840 66 87 / 0532 333 76 97
Mesaj
info@sacekimestetik.com
Facebook Twitter Gmail Buney
Dost Siteler
Alt