Logo
Op.Dr. Onur GÜRBÜZ
TR EN DE
RANDEVU Danışma Hattı 0212 709 25 25 / 0532 333 76 97
FacebookTwitter
ESTETİK CERRAHİ
Onest Saç Ekim Merkezi
Anasayfa  /   ESTETİK CERRAHİ  /   Dudak Estetiği - Dolgu Uygulamaları
Adınız
Soyadınız
Telefon
E-mail
Mesajınız
Dudak Estetiği - Dolgu Uygulamaları

Dolgu uygulamaları (Filler)

Dolgu olarak bilinen ilaçlar genel olarak hyaluronik asit yapısında olan, çapraz bağ yapısına göre 6 ay ile 18 ay arasında vücutta aktif kalıcılığı olan ticari isimleri farklı, kalıcılıkları farklı, katkı maddeleri ve çapraz bağ yapıları farklı olan ilaçlardır. Temel amaç yapılan bölgeye hacim kazandırmaktır. Özellikle botulinum toksini ile çok karıştırılır. botulinum toksini hacim vermez, kasları felç ederek bazı bölgelerdeki kırışıklıkları azaltır. Dolgu ise hacim kazandırarak kırışıklıkları yok eder, kasları felç etmez. Uygulama alanları iç içe geçtiği için karıştırılması doğal. Ancak yapısı ve işlevi çok çok farklıdır. Dolgu uygulama alanı açısından botulinum toksinia göre daha geniştir. Yüz bölgesinde hacim verilmesi planlanan hemen her bölgeye uygulanabilir. (Farklı yoğunlukta olmak kaydıyla). Ancak botulinum toksini sadece kas dokusu olan bölgelerde etkili olup, her kas dokusuna da uygulama yapılamayan daha sınırlı etki alanına sahip bir ilaçtır. Bazı durumlarda her ikisinin etkilerini de isteriz ve kombine kullanırız.

Estetik cerrahide ameliyatsız uygulamaların başında gelir. En sıklıkla dudak kalınlaştırma, nazolabial oluk (burun yanından ağız köşesine uzanan çukurluk) dolgunlaştırılmasında, elmacık kemiği belirginleştirilmesi (malar augmentation), burunda, kaş kaldırmada, ince kırışıklıkların giderilmesinde,yanak doldurulmasında (buccal augmentation) , el sırtındaki damarlanmanın azaltılması, kırışıklığın giderilmesinde, boyun altındaki kırışıklığın giderilmesinde, yüksek volümlerde memenin geçici büyültülmesinde kullanılmaktadır. Vücudun farklı bölgeleri için; dolgu üreticisi firmalar gerek ilacın yoğunluğunu, gerek çapraz bağ yapısını (ilacın daha uzun süre kalmasını bu çapraz bağ yapısı sağlar) değiştirerek optimum kalıcılık ve yumuşaklığı sağlak adına farklı ürün gamları geliştirirler. Dolgular hyaluronik asit yapıda olmalarına rağmen markalarına göre kalıcılıkları değişmektedir. Bu nedenle ürün fiyatları da değişmektedir.

Onest’te dolgu uygulamaları hakkında bilgiler verilir. Hangi markanın hangi modelinin kaç kutusu kullanılacağı anlatılır. Kullanılacak olan dolgular ülkemizde bulunan en iyi birkaç markadır. Avantajları, niçin hangi markanın tercih edileceği hakkında detaylı bilgi verilerek uygulama planlanır. Uygulama için anestezi genellikle gerekmez. Ancak dudak uygulamaları için gerekebilir. Hızlı bir uygulama olup sonuç büyük oranda yapıldığında gözlenir. Ancak asıl etki bir iki gün sonra, hyaluronik asitin su tutucu etkisiyle daha belirginleşir. Vücuttan erimesi kişinin kendi enzimleri (hyaluronidase) sayesinde olur. İşte bu noktada; kişiden kişiye enzim aktivitesi değişebilir. Ayrıca ürünün kalitesi değişebilir.(Farklı markalarda). Doktorun uygulama tekniği de dolgunun süresini belirler.(Küçük küçük bir çok alana yaygın verilirse enzim daha hızlı parçalar, dolgu erken yıkılır. Ancak uygulamada hata olasılığı azdır. Ancak doktorumuz deneyimli ise ve blok olarak dolgu uygulayabiliyorsa enzim daha az etki edeceğinden daha uzun sürer)

Sonuç olarak uzman ellerde, kaliteli ürünler kullanıldığında öğle arası estetiği olarak (lunch time period) bile yapılan , çok yüz güldürücü bir uygulamadır. Aksi durumda; ne verildiği belli olmayan, garip yerlerde sıhhi olmayan uygulamalarda iltihaplanmalar, kronik akıntılar, kistler ve açık yaralara neden olabilen müdahalelerdir. Hastalarımıza tavsiyem; doktorunuzun uygulayacağı ürünü görün, mümkünse kutusunu saklayın. İleride olası komplikasyonda acaba ne yapıldı? Sorusuna maruz kaldığınızda tedavinin takibinde oldukça önemlidir.


ONEST Güncel Yazılar
Bu sitenin içeriği, tıbbi ve cerrahi estetik konularında bilgi edinmek isteyen kullanıcılara bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin veya konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemizde anlatılan tüm cerrahi işlemler bilgi, yorum ve görüntüler, kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Yazılanlar Op.Dr.Onur Gürbüz 'ün yasal izni olmadan kopyalanamazlar, kullanılamazlar.
Logo
Harita
Hakkı Yeten Caddesi Terrace Fulya Center 2 / 72 ŞİŞLİ - İSTANBUL
Telefon
0850 840 66 87 / 0532 333 76 97
Mesaj
info@sacekimestetik.com
Facebook Twitter Gmail Buney
Dost Siteler
Alt